LABORATORIUM BADAWCZE - Instytut Genetyki Sądowej Sp. z o.o.
Koszyk

FAQ

Na skróty:

 

Nasz punkt pobrań:

Możliwość pobrania próbki w punkcie - Punkt pobrań Laboratorium IGS po wcześniejszym umówieniu wizyty, mailowo biuro@genetico.pl lub telefonicznie 662 622 886

ul. Kopernika 10, Bydgoszcz

Czynny w godz. 8:30–15:30 (pn.–pt.)

 

Na czym polega test na ustalenie ojcostwa?

Test DNA na ojcostwo polega na porównaniu profili genetycznych dziecka i domniemanego ojca, celem ustalenia biologicznego pokrewieństwa.

Każda osoba posiada swój unikalny profil genetyczny. Poprzez wyodrębnienie profili genetycznych  dziecka oraz domniemanego ojca i ich porównaniu, istnieje możliwość potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa. 

 

Jak dokładny jest test na ustalenie ojcostwa?

Wyniki badań na ustalenie ojcostwa są jednoznaczne, rozstrzygające i pewne. Pozwalają wykluczyć ojcostwo w 100% albo potwierdzić ojcostwo z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością (co najmniej 99,9999%).

 

Jak przygotować się do pobrania wymazu?

Na dwie godziny przed pobraniem wymazu zrezygnuj z jedzenia i picia, mycia zębów i palenia papierosów. Szczegółowe informacje na temat pobrania materiału do badań znajdziesz tutaj.

 

Jak pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka?

Wymaz wykonuje się pocierając wewnętrzną stronę policzka, ruchem okrężnym przez około 30-60 sekund. Szczegółowe informacje na temat pobrania materiału do badań znajdziesz tutaj.

 

Czy do przeprowadzenia testu na ojcostwo wymagana jest zgoda matki dziecka?

Zgoda matki nie jest wymagana, jeśli test wykonywany jest dobrowolnie przez domniemanego ojca i dziecko do celów prywatnych. W przypadku sporów sądowych zgoda matki może być wymagana w szczególności gdy dziecko jest nieletnie.

 

Czy w badaniu konieczne jest uczestnictwo matki dziecka?

W przypadku badań anonimowych – test można wykonać bez udziału matki. W przypadku badań dla celów sądowych, gdy dziecko jest niepełnoletnie obecność matki (opiekuna prawnego) jest konieczna.

 

Jaki jest czas oczekiwania na wyniki testu na ojcostwo?

W zależności od rodzaju materiału przesłanego do badań, czas oczekiwania wynosi od 5 do 10 dni roboczych.

 

Czy wyniki testu są poufne?

Tak, wyniki testu na ojcostwo są ściśle poufne i są udostępniane tylko osobom uprawionym.

 

Czy można wykonać test na ojcostwo, gdy kobieta jest w ciąży?

W naszym laboratorium nie przeprowadzamy testów na ojcostwo w czasie trwania ciąży – dopiero po urodzeniu dziecka, gdzie materiałem do badań od dziecka jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Badanie w czasie trwania ciąży jest możliwe do wykonania z krwi pobranej od matki – od 10 tygodnia ciąży w krwiobiegu matki znajduje się odpowiednia ilość DNA dziecka do ustalenia ojcostwa.

 

Od którego tygodnia ciąży można ustalić płeć nienarodzonego dziecka?

Określenie płci zazwyczaj możliwe jest od około 7 tygodnia ciąży, ale bardziej wiarygodne wyniki można uzyskać nieco później, od około 9 tygodnia ciąży.

Płeć określana jest metodą PCR (reakcja łańcuchowej polimerazy), która polega na wykrywaniu obecności chromosomu Y w badanym materiale. Ponieważ chromosom Y jest specyficzny dla płci męskiej, jego obecność wskazuje na to, że płód jest płci męskiej, a jego brak wskazuje na płeć żeńską.

 

Czy jest możliwość wykonania badań DNA na ojcostwo z materiałów innych niż wymaz z wewnętrznej strony policzka?

Test DNA na ojcostwo i pokrewieństwo możemy przeprowadzić z tzw. mikrośladów (przedmioty na których znajduję się materiał genetyczny od danej osoby).

 

Jakie mikroślady mogę wysłać do badania?

Mikrośladem do badań może być praktycznie każdy używany przez daną osobę przedmiot; im bardziej osobisty tym wyższe prawdopodobieństwo wyodrębnienia profilu genetycznego.

Przedmioty, które kwalifikują się do przeprowadzenia badań to m.in.:

– włosy z cebulką
– szczoteczka do zębów
– guma do żucia
– niedopałek papierosa
– patyczek do uszu z woskowiną
– maszynka do golenia
– smoczek

Szczegółowe informacje na temat mikrośladów znajdziesz tutaj.

 

Czy zawsze mam gwarancję uzyskania materiału DNA z mikrośladu?

Niestety nie. Nie zawsze na zabezpieczonych przedmiotach jest wystarczająco dużo DNA, aby móc uzyskać profil genetyczny danej osoby.

Genetico oferuje dwie niezależne analizy mikrośladów (dwóch osobnych). Jeśli analiza pierwszego mikrośladu wykaże zbyt małą ilość DNA do uzyskania profilu genetycznego, wykonamy analizę drugiego mikrośladu w tej samej cenie!

Nie wiesz, czy mikroślady, które przesłałeś nadają się do badań, a nie chcesz płacić za całe badanie? Skorzystaj z usługi kwalifikacji mikrośladu do badań i zapłać 200 zł za 1 mikroślad bądź 350 zł za 2 mikroślady, a resztę dopłacisz po uzyskaniu pozytywnego wyniku w pierwszym etapie.

 

Czym jest kwalifikacja mikrośladu?

Test kwalifikacji mikrośladu określa, czy uzyskane stężenie ludzkiego DNA jest wystarczające do przeprowadzenia dalszych badań, nie gwarantuje czystości mikrośladu (pochodzenia od jednej osoby - braku kontaminacji)

 

Czy wynik anonimowego testu na ojcostwo będzie można wykorzystać w sądzie?

Testy anonimowe służą tylko własnej wiedzy. Genetico nie dokonuje pobrania materiału oraz nie ponosi odpowiedzialności za jego pochodzenie. W raporcie z badań tego testu nie znajdą się też żadne dane osobowe, ani identyfikujące pochodzenie próbki.

 

Czy do przeprowadzenia badań sądowych na potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa niezbędne jest postanowienie sądu?

Test DNA na potrzeby sądowe można wykonać nie tylko na mocy postanowienia sądu ale także na prywatne zlecenie. W takim badaniu genetycznym biorą udział matka, dziecko oraz domniemany ojciec, od których pobierany jest materiał w sposób protokolarny, przez wykwalifikowanego pracownika laboratorium. Żeby przeprowadzić badanie DNA, które będzie miało moc dowodową w sądzie wystarczy zamówić badanie i wybrać preferowane miejsce pobrania, a my oddzwonimy!

 

Jak nadać przesyłkę?

„Wystarczy, że udasz się do dowolnego automatu Paczkomat, na panelu urządzenia wybierzesz “Mam już paczkę ze specjalną etykietą” a następnie zeskanujesz kod kreskowy z etykiety, po czym otworzy się dedykowana skrytka. Umieść w niej swoją paczkę i zamknij drzwiczki. To wszystko - paczka została wysłana […]”.

Źródło: https://inpost.pl/wysylam-jak-nadac-paczke-w-paczkomacie

Jeśli nie chcesz skorzystać z darmowego nadania przesyłki za pośrednictwem Paczkomatu InPost, możesz wysłać przesyłkę we własnym zakresie pod adres:

Instytut Genetyki Sądowej

Al. Adama Mickiewicza 3/5

85-071 Bydgoszcz

 

Czym różnią się od siebie warianty testów zdrady?

Test podstawowy - określenie rodzaju substancji biologicznej

Badanie identyfikujące rodzaj substancji biologicznej (krew, ślina, nasienie) w dostarczonym materiale.

Po zabezpieczeniu i przesłaniu materiału do laboratorium, próbka (bielizna, pościel, ubranie) zostanie przeanalizowana pod kątem obecności śladów biologicznych, takich jak nasienie, ślina czy krew.

Termin realizacji - 3 dni robocze

 

Test rozszerzony - określenie rodzaju substancji biologicznej oraz oznaczenie profilu DNA

Badanie obejmujące identyfikację rodzaju substancji biologicznej (test podstawowy) oraz ustalenie profilu genetycznego analizowanego śladu biologicznego.

Możliwe jest również dalsze badanie w celu porównania wyodrębnionego DNA z własnym lub innym badanym.

Porównanie uzyskanego profilu z własnym, na przykład w celu wykluczenia lub potwierdzenia zdrady partnera, jest możliwe po uzyskaniu wyników z laboratorium i wiąże się z dodatkowymi kosztami w wysokości 1100 zł brutto za osobę.

Termin realizacji - 14 dni roboczych

 

Test premium - określenie 2 profili DNA z porównaniem

Jest to kompleksowe badanie, które obejmuje identyfikację rodzaju substancji biologicznej oraz ustalenie profilu genetycznego analizowanego śladu biologicznego. Dodatkowo obejmuje ono określenie profilu genetycznego drugiej osoby lub siebie oraz ich porównanie w celu wykluczenia lub potwierdzenia domniemanej zdrady.

Termin realizacji - 14 dni roboczych

 

Czy aby wykonać badanie diagnostyczne potrzebuje skierowania?

Badania diagnostyczne oferowane przez Genetico są prywatne, więc nie potrzebujesz skierowania od lekarza aby je wykonać.

 

W jaki sposób otrzymam wyniki badań?

Zgodnie ze wskazaniem w formularzu zlecenia, raport z badań może zostać wysłany na wskazany adres e-mail, listownie (pocztą) lub do wskazanego Paczkomatu InPost.

 

Jak długo czeka się na wyniki badań?

Czas oczekiwania na wynik zależy od rodzaju zamówionego badania. Termin wykonania można sprawdzić przy opisie poszczególnych badań.

 

W jakich warunkach powinno się przechowywać pobrane próbki do badań diagnostycznych?

Sposób przechowywania próbek:

  • krew: w warunkach chłodniczych
  • mocz: w warunkach chłodniczych
  • wymaz: szeroki zakres temperatur (od 5°C do 35°C)

 

Czy do badań genetycznych mogę użyć pałeczki wymazowej z podłożem?

Nie, do badań genetycznych dedykowana jest otwarta pałeczka wymazowa, celem uniknięcia rozwoju mikroorganizmów degradujących DNA. Wymazówki z podłożem wykorzystywane są w mikrobiologii do wykonywania posiewów. 

 

 

Masz pytania? Zadzwoń, chętnie pomożemy
662 622 886 lub 52 506 56 78