Badanie płci po poronieniu polega na określeniu płci płodu, który został utracony z powodu poronienia. W toku badań przeprowadzana jest analiza DNA w celu identyfikacji chromosomów płciowych.
Od którego tygodnia ciąży można ustalić płeć nienarodzonego dziecka?
Określenie płci zazwyczaj możliwe jest od około 7-8 tygodnia ciąży, ale bardziej wiarygodne wyniki można uzyskać nieco później, od około 9-10 tygodnia ciąży.
Płeć określana jest metodą PCR (reakcja łańcuchowej polimerazy), która polega na wykrywaniu obecności chromosomu Y w badanym materiale. Ponieważ chromosom Y jest specyficzny dla płci męskiej, jego obecność wskazuje na to, że płód jest płci męskiej, a jego brak wskazuje na płeć żeńską.
Analiza przeprowadzana jest na materiałach biologicznych tj.:
- kosmówka
- bloczki parafinowe
W jaki sposób zabezpieczyć materiał do badań:
- Jeżeli do poronienia doszło w warunkach szpitalnych, materiał zostaje zabezpieczony przez personel medyczny, na prośbę rodziców.
- Jeśli do poronienia doszło w warunkach domowych, materiał biologiczny należy zabezpieczyć do sterylnego, zakręcanego pojemnika z solą fizjologiczną.
Bezpłatny zwrot próbek do laboratorium wyłącznie za pośrednictwem InPost Paczkomaty. W zamówionym zestawie znajduje się etykieta zwrotna, którą możesz zeskanować w dowolnym paczkomacie w Polsce. Etykieta jest ważna 30 dni (po upływie tego czasu skontaktuj się z laboratorium 605-694-691).